Cornell Big Red férfi jégkorong

HáttérSzerkesztés

Az 1894-95-ös karácsonyi szünetben a Yale Egyetem hallgatója, Malcolm Greene Chace, akit később “az amerikai jégkorong atyjaként” ismertek, meghívta Alexander Meiklejohnt, a Yale, a Brown, a Harvard és a Columbia egy csapatával együtt egy kanadai körútra azzal a céllal, hogy megismerjék a kanadai jégkorongot, amely különbözött az amerikai egyetemisták által általában játszott jégpólótól. Visszatérésük után a diákok hokiklubokat alapítottak saját iskoláikban. Meiklejohn népszerűsítette a játékot a Cornellben, ahol végzős hallgató volt.

Korai évekSzerkesztés

A Cornell Egyetem csapata 1900-01-ben. Fentről balról az alsó sorban: Erwin Armstrong, Ezra Whitman, Albert Ellis, Charles Brown, John Lee, Herbert Wood, G. A. Smith, Roger Roberts, Charles Day, Joseph Straus.

Cornell jégkorongos története a 20. század hajnalán kezdődik, az első szervezett mérkőzést 1901 februárjában játszották a Philadelphia Ice Palace-ban. A jégkorongcsapat négy nap alatt összesen három mérkőzést játszott, és mindegyik versenyt megnyerte. Azon az első hétvégén a Cornell G. A. Smith-t alkalmazta a csapat edzőjeként, de a következő nyolc évben már nem volt edző. Talán ez így is volt jó, mivel a Cornell három év alatt négy mérkőzést játszott, amelyek mindegyikét a New York-i St. Nicholas Rinkben rendezték, majd két évre be is molyolták. Az újonnan átkeresztelt Big Red 1907 februárjában tért vissza, és először játszott két mérkőzést az egyetemen. Mivel nem állt rendelkezésre fedett vagy akár mesterséges létesítmény, az összes hazai mérkőzést a Beebe-tónál játszották. Ez végül meglehetősen rossz megállapodásnak bizonyult, mivel a jégkorongcsapatnak egészen a század második feléig a jó időjárásra kellett hagyatkoznia a mérkőzéseken.

1909-ben érkezett Talbot Hunter, aki a Big Red első főállású vezetőedzője lett, és 1910-11-ben tökéletes, 10-0-s mérlegre tudta vezetni a jégkorongcsapatot, amelynek egyetlen mérkőzését sem játszották Ithacában. Talbot 1912 után távozott, de két szezon alatt egy győzelem után visszatért, mint közös jégkorong-, lacrosse- és futballedző, és két évig vezette a csapatokat, mielőtt továbbállt. Az 1916-os év volt az utolsó a jégkorongcsapat számára is, mivel az első világháború és a rendelkezésre álló létesítmények hiánya miatt bezárták. A Cornell 1916-ig mindössze 6 mérkőzést játszott a “hazai” jégpályán, és a csapat csak 1921-ben tért vissza a jégre. Amikor ez megtörtént, az új vezetőedző a korábbi NHA-játékos Nick Bawlf lett, aki 1947-ig vezette a programot. A Cornell a következő 27 évben annyit játszott, amennyit csak tudott, gyakran kerülve a Beebe Lake-et, amikor nem volt elég hideg a biztonságos korcsolyázáshoz. 1931 után a Cornell szezononként legfeljebb két hazai mérkőzést tudott megrendezni, de a kellemetlenségek ellenére az egyetem továbbra is támogatta a programot. A Cornell egyike volt azon kevés csapatoknak, amelyek a második világháború alatt is folytatták a játékot, de miután Bawlf 1947 nyarán meghalt, a csapat életben tartása mögött álló lendület csökkent. A Cornell még egy jégkorongszezont játszott volna Bud Boeringer vezetésével, de miután annyi nehézséget okozott az időjárás, a programot határozatlan időre felfüggesztették.

A program visszatéréseSzerkesztés

1957 márciusában a Cornell megnyitotta első campuson belüli arénáját, a Lynah Rinket. A következő télen a Cornell újraindította jégkorongprogramját a Lehigh klubcsapata felett aratott meggyőző 16-3-as győzelemmel. Bár a Big Red a következő három szezonban már nem sok meccset nyert, Paul Patten vezetőedző lassan újjáépítette a programot, amíg az egy tekintélyes csapattá nem vált. A Cornell egyike volt annak a 28 iskolának, amelyek 1961-ben az ECAC Hockey alapító tagjai voltak, és a visszatérésük óta az első győztes szezonjukkal emlékeztek meg erről az alkalomról. A Big Red a nyolcadik helyen végzett a konferenciában, de nem volt elég magasan rangsorolva ahhoz, hogy bejusson a 8 csapatos utószezoni tornára.

Patten 1963-ban lemondott, és helyére a korábbi Rensselaer vezetőedző, Ned Harkness került. Ez a lépés jelentős fordulópont volt a program történetében. Két szezonon belül Harkness erősséggé változtatta a Big Redet, 19-7-es mérlegre vezetve őket, ami az első 11 egymást követő .700 feletti rekordjuk volt. bár az első rájátszásbeli meccsüket elveszítették a Brown ellen, a következő évben 22-5-re javítottak, és bejutottak az ECAC bajnoki mérkőzésre. A Cornell megkapta a konferencia második helyezettjeként végzett keleti második ajánlatot, de az NCAA és az Ivy League közötti nézeteltérés miatt a Cornell visszautasította a meghívást.

Bajnoki évekSzerkesztés

1966 novemberében a Cornell hívei először kóstolhatták meg Ken Dryden kapust, aki az előző évben az elsőéves csapatban hullámokat vert, és nagy örömükre szolgált, amikor a Big Red 11-0-s rajtot vett. December 30-án nagy meccset rendeztek az ország két legjobb csapata között, amikor a Cornell a Boston Arena Christmas Tournament bajnoki mérkőzésén a Boston Universityvel találkozott. A két csapat 3-3-as döntetlent harcolt ki a rendes játékidőben, és az éjszakába nyúlóan folytatták a küzdelmet. Két hosszabbítás után sem Dryden, sem ellenfele nem engedett újabb gólt, így a két csapat vezetőedzője megegyezett abban, hogy a mérkőzést döntetlennek nyilvánítják, és mindkét csapat magáénak vallja a bajnoki címet. A következő hétvégén a végzős David Quarrie állt a Cornell hálójában a szezon első vereségénél, de a Yale elleni 3-4-es hazai vereség meggyújtotta a tüzet a Big Red alatt. A Cornell 1972 februárjáig nem veszített több meccset a Lynah Rinkben, és ezzel beállította a ma is fennálló rekordot, amely 63 egymást követő hazai győzelmet jelent. A Dryden, Harry Orr és Doug Ferguson vezette Big Red az év hátralévő részében uralta ellenfelét, a következő 11 mérkőzésen (mind győzelem) mindössze 12 gólt kaptak, és 22-1-1-es mérleggel fejezték be az alapszakaszt. A Big Red azonban nem tudta megszerezni az ECAC bajnoki címet, mivel a Boston University 19-0-1-es mérleggel zárta a konferenciát. A Cornell a második helyét a Brown 11-2-es legyőzésével fordította a negyeddöntőben, amit a harmadik helyezett Boston College 12-2-es szétverése követett az elődöntőben. A Big Red az ECAC bajnoki mérkőzésen a BU-val találkozott a várva várt visszavágón, de ezúttal nem volt szükség hosszabbításra, és a Cornell 4-3-ra megnyerte a bajnoki címet.

A bajnoki győzelem ellenére a Boston University kapta a legjobb keleti kiemeltet, és a 15-14-1-es Michigan State-tel játszhatott, míg a Cornellnek a nyugat legjobb csapatával, North Dakotával kellett megmérkőznie. A Cornellnek sikerült legyőznie az erős, de kevés gólt szerző Fighting Sioux-t egy hajrában, 1-0-ra nyerve, mielőtt harmadszor is találkozott volna a Boston Universityvel a bajnoki mérkőzésen. A Cornell gyorsan kezdett, kevesebb mint két perc elteltével szerzett gólt, és nem is nézett hátra, 4-1 arányban megszerezte első nemzeti bajnoki címét. Amellett, hogy ez volt az első bajnoki cím a Big Red számára, ez volt az első korona keleti csapatnak azóta, hogy Ned Harkness vezetőedző 1954-ben bajnokságot nyert a Rensselaerrel.

Ken Dryden a következő két szezonban is bámulatos eredményeket ért el a Big Red számára, mindkét évben megnyerte az ECAC alapszakasz- és bajnokságot, de az NCAA-tornán megingott, harmadik, illetve második lett. Dryden elképesztő, 76-4-1-es karrierrekorddal hagyta el az iskolát, és számos új NCAA-rekordot állított fel, többek között a karrier győzelmek, a védési arány (.939) és az ellene kapott gólok átlaga (1,59) tekintetében. Bár a legtöbb rekordját azóta megdöntötték, a karrierje során elért .944-es győzelmi aránya valószínűleg érintetlen marad.

Amikor Dryden 1969-ben végzett, és a Cornell a program történetének legjobb játékosa nélkül maradt, a Big Red várhatóan visszalépett, de a csapatkapitányok, Dick Bertrand, Dan Lodboa és John Hughes nem akarták ezt hagyni. A Brown elleni szezon eleji ijedtség után a csapat átrohant a versenyen, 24-0-ra nyerte az alapszakaszt, 156-43-ra legyőzve az ellenfeleket. Miután a negyeddöntőben 8-1-re kizsigerelték a St. Lawrence-t, a Cornell végre visszavágott a Harvardnak az elődöntőben aratott szoros, 6-5-ös győzelemmel. A bajnoki mérkőzésen a Big Red a szezonban először a Clarkson ellen lépett pályára, és az Aranylovagok legjobb kapusa, Bruce Bullock volt az egyetlen, aki megállíthatta a Big Redet abban, hogy folytassa veretlen szezonját. Míg Bullock tette a dolgát, a Clarkson csapat többi tagja nem tudott, és a Cornell megszerezte zsinórban negyedik ECAC bajnoki címét (ezt a rekordot a Boston Egyetemmel együtt tartja).

Az NCAA tornán a Cornell a csapat történetében először a Wisconsin ellen lépett pályára, és a Badgers megfojtotta őket, és a szezonban először három gólnál kevesebbet kaptak. A Wisconsin azonban nem tudta megoldani a nyomasztó Big Red védelmet, és a Cornell 2-1-re megnyerte a mérkőzést. A bajnoki mérkőzésen a Cornell ismét a Clarkson ellen lépett pályára, és az Aranylovagok 20 másodperccel a mérkőzés után szerzett góllal korán megléptek. A Big Red 2-1-es vezetést épített ki, mielőtt a Clarkson az első harmad végén egyenlített, majd a második harmad közepére visszavette az előnyt. A Cornell alig több mint négy perccel később egyenlített, és a harmadik harmadra 3-0-s döntetlennel vonult a mérkőzés. A záró harmadban a Cornell támadása végül megtörte a Clarksont, és Lodboa egy egyenletes erőből, egy emberhátrányból és egy emberhátrányból szerzett góllal természetes kalapácsütést ért el. A kiemelkedő egyéni teljesítménynek köszönhetően a Cornell 6-4-re megnyerte a mérkőzést, megszerezte második országos bajnoki címét, és az NCAA Division I történetének első (és 2018 óta az egyetlen) veretlen bajnoki szezonját.

Folytatódó sikerekSzerkesztés

A veretlen szezon után Ned Harkness elhagyta az iskolát, hogy átvegye a Detroit Red Wingset, így ő lett az első egyetemi edző, aki közvetlenül az NHL-be ugrott. Utódjának nem sokkal később Dick Bertrandot nevezték ki. Amikor Bertrand átvette az irányítást, még nem volt diplomája, így ő lett az első egyetemi hallgató, akit az NCAA történetében vezetőedzőnek neveztek ki. A Big Red aligha vesztett az új kispadon ülő főnök alatt, első szezonjában 22-5-re nyert, de a Cornell a konferencia rájátszásában megtorpant, és a negyedik helyen végzett, így öt év után először maradt le az NCAA-tornáról. A csapat a következő két szezonban kárpótolta magát: egymás után nyerte meg az ECAC-koronát, és mindkétszer bejutott a konferencia bajnoki mérkőzésre, amelyet 1973-ban megnyert. A Big Red 1972-ben is eljutott a bajnoki mérkőzésig, de ezúttal nem volt ellenfele a Boston Universitynek, és az ezüstérmes Tim Reganre leadott 39 lövésük mindegyikét hárították, így 0-4-re elveszítették a mérkőzést. Ezt a csalódást a program történetének legrosszabb versenyeredménye követte, 1973-ban a negyedik helyen végeztek. A Cornell az 1970-es évek hátralévő részében továbbra is kiemelkedő eredményeket produkált, 1976 kivételével (.638) minden szezonban .700 feletti rekordot értek el, de a csapat egyik évben sem tudott újabb alapszakasz-koronát nyerni. Ráadásul minden ECAC-elődöntős meccsüket elveszítették, így kiestek az NCAA-tornáról.

Lassú hanyatlásSzerkesztés

A Cornell 1987-ben a Clarksonnal játszik

1980-ban a Cornell a Ned Harkness érkezése előtti legrosszabb mérleggel végzett, de nyolcadik kiemeltként bejutott a posztszezonba. A Big Red meglepetésszerűen jutott be a konferenciabajnokságba, ahol a Dartmouth ellenében megszerezte a bajnoki címet, és bejutott az NCAA-tornára. Az erős szereplés ellenére a Cornell kikapott a Northern Michigan ellen, és ismét a 4. helyen végzett. A következő szezonban a Cornell megnyerte a nyugati régiót, és megszerezte az egyetlen ECAC divízió bajnoki címét, de ami ennél is fontosabb, bejutott az ECAC bajnoki mérkőzésre. Bár az NCAA abban a szezonban 8 csapatosra bővítette a tornát, és elvetette a konferencia második helyezettjeinek feltételezett pályázatát, a Cornell elég erős volt ahhoz, hogy a 3. helyet és a Northern Michigan elleni visszavágót biztosítsa. A negyeddöntőt kétmérkőzéses összesített gólkülönbséggel rendezték, és amikor a Wildcats 7-3-ra megnyerte az első mérkőzést, a Big Red a nyolc közé jutott. A Cornell hősiesen küzdött vissza, a második mérkőzést 4-3-ra megnyerte, de ez nem volt elég ahhoz, hogy életben maradjanak a tornán.

A következő szezonban a Cornell vesztes rekordot produkált, és 1964 óta először maradt le az ECAC rájátszásról, nem sokkal később Bertrand lemondott, és átadta a vezetőedzői feladatokat segítőjének, Lou Reycroftnak. Három évbe telt, mire a Big Red visszatért az ECAC utószezonjába, méghozzá abban az évben, miután 7 csapat elhagyta a Hockey Eastet. A következő évben a Cornell hét szezon után először nyert 20 meccset, és megnyerte az ECAC bajnoki címet, de a negyeddöntőben ismét kiesett, és 1 góllal kikapott a bajnoki ősellenség Denvertől. Miután a csapat a következő évben a 9. helyre esett vissza a konferenciában, és lemaradt a rájátszásról, Reycroftot menesztették, és helyére Brian McCutcheon került, aki a Big Red 1970-es bajnokcsapatában játszott. McCutcheon képes volt visszavezetni a Cornellt a győzelemhez, és öt szezonon keresztül ott is tartotta őket, de ez idő alatt csak egy NCAA-tornára és egy konferenciabajnoki mérkőzésre tudott eljutni. Ezt követően a Big Red meredeken visszaesett, és 1993-ban beállította a csapat rekordját az egy szezonban elszenvedett legtöbb vereséggel (19). További két évnyi hiábavalóság után McCutcheont leváltották, és helyére egy másik Cornell-diplomás, Mike Schafer került.

Visszatérés az élvonalbaSzerkesztés

A csapat tiszteleg a szurkolók előtt a Lynah Rinkben egy mérkőzés után

A Schafer-éra nagy durranással kezdődött, hiszen a Cornell egy évtized után az első 20 győzelem feletti szezonját produkálta, valamint 1996-ban megnyerte az ECAC-tornát. Ezt egy második ECAC-bajnoki cím követte, és a Cornell 25 év után először nyert NCAA-tornát. A Cornell a kezdeti sikert követő négy évben rövid szünetet tartott, de 2002-ben megnyerte az ECAC alapszakasz-bajnoki címét, 29 év után először, majd a következő évben 1970 óta a legsikeresebb szezonját produkálta, amikor megnyerte az ECAC alapszakasz-bajnokságát, a konferenciabajnokságot és 1980 óta először jutott be a négy közé. Abban a szezonban David LeNeveu 1,20-as értékkel megdöntötte a 45 éves NCAA rekordot a legalacsonyabb egy szezonbeli gólátlag tekintetében (azóta megdőlt), és segített a Big Rednek az első 30 győztes szezonjában.

A Cornell a következő években is jó eredményeket produkált Schafer alatt, 2005-ben mindkét konferencia bajnoki címet megnyerte, David McKee pedig megdöntötte Ken Dryden csapatrekordját a legalacsonyabb egy szezonbeli védési százalékban (.947). A következő évben a csapat az ECAC-torna második helyezettjeként végzett, és bár a regionális döntőből nem jutottak tovább, az NCAA történetének leghosszabb gól nélküli döntetlenjét játszották. Miközben a Wisconsin egész meccsen lőtt, lőtt és cselezett a Big Red ellen, McKee 5 másodpercig távol tartotta a Badgerst a harmadik hosszabbításban, ami majdnem két teljes meccsnyi játékot jelentett. A következő szezonban a Cornell egy gyengébb év után öt egymást követő szezonban az első háromban végzett az ECAC bajnokságban, 2010-ben megnyerte a bajnoki címet, de aztán egy négyéves hullámvölgybe került, ahol a legmagasabb helyezésük a 4. hely volt a konferenciában.

Mike Schafer edző a 2019-2020-as első számú csapat tagjaival

2017-ben a csapat 2010 óta először ért el 20 győzelmet, és a konferencia második helyén végzett. Ezt a szezont egy ECAC alapszakasz-bajnoki cím követte, és bár mindkét évben bejutottak az NCAA-tornára, mindkétszer az első fordulóban kiestek.

A 2019-2020-as szezonban a csapat 23-2-4-re végzett, és a USCHO.com szavazásán az ország 1. helyén végzett. A Cornell a legjobb eredményt érte el az ECAC Hockey League játékában, és zsinórban harmadszor kapta meg a Cleary Kupát. A 2020-as ECAC- és NCAA-tornát a koronavírus világjárvány miatt törölték.