SEASON OF ’93: Dave Blaney reflects on World of Outlaws career propelling year | World of Outlaws SEASON OF ’93: Dave Blaney visszagondol a World of Outlaws karrierjének lendületes évére

Tíz perc: Dave Blaney visszagondol a World of Outlaws karrierjének lendületes évére. Ennyi időbe telik egy pizza felmelegítése a sütőben, és néha egy World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car Series Feature hossza.

Ennyi időbe telt Dave Blaney World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car karrierje, hogy a közepesből az elitbe kerüljön.

Az 1992-es szezonja a #7c Sprint Car-ban – a negyedik éve az autóban – rosszul alakult. Az előző évi hat győzelemmel zárult szezonból érkezve Blaney az év elején szerzett néhány győzelmet, és az év hátralévő részében zsonglőrködött a top ötös és top tízes helyezésekkel.

Blaney 30 évesen, a fénykorában, azt mondta, hogy kétségbeesett, hogy jobb futamot akar futni. Tudta, hogy valami mást kell csinálnia.”

Paul Arch fotó

Véletlenül Casey Luna csapata, amelynek csapatfőnöke Kenny Woodruff volt, új versenyzőt keresett. Mivel már ismerte Woodruffot, Blaney felhívta őt, hogy megkérdezze, vezethetné-e Luna #10-es autóját.

“Azt mondta: “Hát persze.” Felhívta Lunát, és 10 perccel később már meg is történt” – mondta Blaney. “Semmi bonyolult. Menjünk versenyezni. Mindketten készen álltunk a jó futamra.”

“Ez egy telefonhívás volt.”

Ez az egy hívás egy évi három-hat győzelemmel rendelkező versenyzőből Blaney-t egy évi 10-15 győzelemmel rendelkező versenyzővé tette a World of Outlaws teljes munkaidős karrierje hátralévő részében. És 1995-ben bajnokká tette őt.

ÚJ KEZDÉS

A páros az első közös szezonjukban, 1993-ban rögtön beindult, megnyerték az év első versenyét a Houston Motorsports Parkban, majd még 14-et, és az évet a második helyen fejezték be a pontversenyben az akkor 12-szeres bajnok Steve Kinser mögött. Blaney 107 ponttal végzett Kinser mögött, ami jelentős teljesítmény volt, figyelembe véve, hogy Kinser az előző három szezonban több mint 500 ponttal nyerte a bajnokságot.

“Azt hiszem, sok embert megleptünk 1993-ban, őszintén szólva” – mondta Blaney. “Egész évben közel maradtunk Steve-hez a pontversenyben. Jobban futottunk, mint amire még én is számítottam, ami a nagy futamok megnyerését illeti, sokat futottunk az élen.”

Blaney a siker nagy részét a Woodruffal való kompatibilitásának tulajdonította. Jól illeszkedtek egymáshoz. Woodruff nem volt az a fajta, aki csevegni szokott – hasonlóan az apjához, Lou Blaney-hoz, mondta. Szóval, ő ehhez hozzászokott és jól érezte magát. Mindketten egyformán a győzelemre koncentráltak.”

Évente körülbelül négy-öt olyan esemény volt, amelyet Blaney a jelentőségük és a kifizetésük miatt a versenyek rangsorában tartott. 1993-ban kettőt is megnyert közülük – az első Kings Royal-t az Eldora Speedway-en és a második győzelmét a Syracuse Mile-on a New York State Fairgrounds-on.

A Kings Royal győzelemhez szerencséje volt, mondta. Az utolsó körben, az utolsó kanyarhoz érve egymás mellett volt Jac Haudenschilddal. Haudenschild azonban az élre állt, míg Blaney középen volt.

“Megvert engem” – mondta Blaney.

Amint befordultak a kanyarba, valami történt Haudenschild motorjával. Ő elesett, és Blaney továbbment, hogy biztosítsa az 50.000 dolláros győzelmet. Bár nem érezte úgy, hogy teljesen megérdemelte volna a győzelmet, 1995-ben Blaney azt mondta, hogy visszajött és “elverte” a mezőnyt, hogy megnyerje második Kings Royal győzelmét. Ez kárpótolta őt.

HÁBORÚZÁS A MILE-n

Majd 1993 októberében megszerezte az év második nagy győzelmét a történelmi Syracuse Mile-on – amely már nem létezik. A pálya szentimentális értéket képviselt Blaney számára. Édesapja több évig versenyzett ott egy Modifiedben. A legtöbb ilyen versenyen Blaney ott volt vele.

“Számomra ez volt az egyik nagy verseny” – mondta Blaney. “Az is klassz volt számomra, hogy apám minden évben versenyzett ott egy Modifiedben. Klassz volt megnyerni, semmi kétség.”

Azért nem volt könnyű megnyerni. A Mile volt az egyik legnehezebb pálya, ahol csak úgy egyedül körözni lehetett, mondta Blaney.

“Ahogy a szárnyak a Sprint Cars-on vannak, olyan csúnyán felborultál” – mondta. “Valójában nehezebb volt az egyenesekben vezetni, mint a kanyarokban. Ha megjelentél, és a bemelegítés első körében az autód szépen és egyenesen ment végig az egyenesben, akkor már félig-meddig jó napod volt, ha csak az egyenesben mentél, bármilyen furcsán is hangzik.”

Az előzés így matematikai egyenletté vált. Nemcsak nehéz volt megelőzni egy olyan autót, amelyik megegyezett a sebességeddel, de még nehezebb volt megelőzni egy olyan autót, amelyik “jóval” lassabb volt nálad, mondta Blaney. Minden egyes előzést tökéletesen kellett időzítenie, méterekkel előre ki kellett számolnia.

“Ha 10 autóhosszal voltál egy körös autó mögött egy kanyarba érve, akkor lehet, hogy lelassítottál, csak azért, hogy megelőzd őket, és megelőzd őket a zászlótartónál vagy ilyesmi” – mondta Blaney. “Ez csak egy időmérő dolog volt.”

Blaney bebizonyította, hogy ebben az egyik legjobb. Annyira jó, hogy ugyanazon a hétvégén majdnem megnyerte a nagy Super DIRT Week Modified versenyt. Könnyedén előzte meg az autókat, és uralta a versenyt, mielőtt egy törött sugárirányú rúd véget vetett a versenyének. Azt mondta, hogy pályafutása egyik legnagyobb bánata, hogy nem nyerte meg az ikonikus Syracuse-i Modified-futamot.

SIKERES ÉVEK

A Sprint Car karrierjét tekintve nincs megbánás. Megnyerte a bajnokságot 1995-ben. Második lett a pontversenyben 1993-ban, 1994-ben, 1996-ban és 1997-ben. 1997-ben megnyerte a rangos Knoxville Nationals-t. És 94 World of Outlaws-győzelmet szerzett karrierje során – jelenleg a nyolcadik helyen áll az örök győzelmi listán.

A versenyzést sem fejezte be. Blaney-nak még van egy Sprint Car-ja, amellyel idén körülbelül 10 versenyen tervez indulni, beleértve a május 23-i Patriot Nationals-t a The Dirt Track at Charlotte-ban. Azt is tervezi, hogy piros-fehérre festeti az apja emlékére, és egy #10-es rajtszámot tesz vissza rá.

Viccelődött azzal, hogy talán a World of Outlaws-ban kellett volna maradnia, ahelyett, hogy 1998-ban a NASCAR-ba ment volna, de azt mondta, nem cserélné el ezt a tapasztalatot – különösen azért, mert ez segített a fiának, Ryan-nek, hogy kiváló lehetőséget kapjon, hogy Roger Penske versenyzője legyen a Cup Series-ben.

“Az apám versenyzett, én pedig úgy nőttem fel, hogy néztem, és fogalmam sem volt, hogy én is versenyezni fogok-e” – mondta Dave Blaney. “Megtettem, és ez beindult. Azt hiszem, azt mondom, hogy nekem ez az egész csak mártás. Egyáltalán nem voltak elvárásaim. Sok jó versenyt nyertem. És sok jó embernek versenyeztem. Igen, vannak srácok, akik több (World of Outlaws) futamot nyertek, mint én, de még így is úgy gondoltam, hogy elég jó volt. Azt hiszem, az első győzelmem ’85-ben volt, az utolsó pedig ’97-ben. Úgy gondoltam, hogy ez elég rendben van.”

Mindössze egy telefonhívás és 10 perc kellett ahhoz, hogy mindezek nagy része valósággá váljon.