Jae Crowder

NBA draftEdit

Po zakończeniu kariery w college’u, Jae Crowder postanowił wziąć udział w drafcie NBA 2012, gdzie był przewidywany jako wybór w drugiej rundzie draftu. Crowder został wybrany na 34. miejsce przez Cleveland Cavaliers, jednak draft night-trade z Mavericks wysłał go do Dallas, wraz z 24. wyborem Jareda Cunninghama i 33. wyborem Bernarda Jamesa, w zamian za 17. pick Tylera Zellera i Kelennę Azubuike. Oficjalnie został podpisany 20 lipca 2012 roku na niegwarantowanym dwuletnim kontrakcie, jak wszystkie picki z drugiej rundy draftu. Jego kolega z drużyny Marquette, Darius Johnson-Odom, również został draftowany z 55. ogólnym pickiem.

Dallas Mavericks (2012-2014)Edit

Rookie seasonEdit

Dzięki mocnemu pokazowi w Lidze Letniej NBA i grach przedsezonowych, został określony jako „steal of the NBA draft”, średnio 11.4 punkty, 4,5 zbiórki, 1,9 kradzieży, 1,6 asysty i 0,8 bloku w 22 minuty na mecz w preseason i 16,6 punktu, 1,6 asysty, 5,4 zbiórki, 0,8 bloku, 2,0 kradzieży i 41,7 procent strzelania w Summer League, gdzie został również wybrany do zespołu All-Summer League. Ten silny pokaz podniósł oczekiwania w młodym graczu, jak był postrzegany jako ewentualnie Mavericks 'nowy franchise player i ewentualnie przyszłego All-Star.

His stellar play earned mu miejsce w rotacji trenera Ricka Carlisle’a. Zadebiutował w otwierającej sezon wygranej z Los Angeles Lakers. Po tym jak Dirk Nowitzki opuścił większość początku sezonu z powodu operacji artroskopowej kolana, a Shawn Marion był kontuzjowany, Crowder stał się podstawowym small forwardem drużyny. Wraz z powrotem Mariona i Nowitzkiego, minuty Crowdera zmalały. Jego wkład w grę zaczął maleć już w okolicach przerwy na mecze gwiazd, kiedy to przyznał, że uderzył w „ścianę debiutanta”. Mavericks nigdy nie byli w stanie odzyskać po kontuzji Nowitzkiego i przegapili playoffy po raz pierwszy od 12 lat, z Crowderem średnio 5 punktów i 2,4 zbiórki na mecz w 17,3 minut.

Sezon 2013-14Edit

On November 5, 2013, Crowder zdobył ówczesny career-high 18 punktów w wygranej 123-104 nad Los Angeles Lakers. 27 lutego 2014 roku Crowder został przydzielony do Texas Legends z NBA Development League. Został odwołany przez Mavericks 28 lutego, ponownie przydzielony 1 marca i ponownie odwołany 2 marca.

Sezon 2014-15Edit

W dniu 10 czerwca 2014 roku Mavericks wykonali swoją opcję zespołu na kontrakcie Crowdera. Wraz z dodaniem w offseason napastników Al-Farouqa Aminu i Richarda Jeffersona, minuty Crowdera następnie spadły na początku sezonu 2014-15, wypadając z rotacji frontcourtu trenera Ricka Carlisle’a. 9 listopada 2014 roku zdobył season-high 15 punktów na 5-of-6 strzelaniu w przegranym 105-96 meczu z Miami Heat.

Boston Celtics (2014-2017)Edit

Crowder z Celtics w maju 2017 roku

18 grudnia 2014 roku Crowder został przehandlowany, wraz z Jameerem Nelsonem, Brandanem Wrightem, pierwszorundowym pickiem z 2015 roku, drugorundowym z 2016 roku i $12.9 mln trade exception, do Boston Celtics w zamian za Rajona Rondo i Dwighta Powella. 12 stycznia 2015 roku zdobył ówczesny career-high 22 punkty w wygranej 108-100 nad New Orleans Pelicans. 14 kwietnia 2015 roku trafił off-balance fall-away two-point shot z głębi na prawym skrzydle na 0,8 sekundy do końca, podnosząc Boston do zwycięstwa 95-93 nad Toronto Raptors. Po średniej zaledwie 3.6 punktów w 10.6 minut na mecz z Dallas, aby rozpocząć sezon 2014-15, Crowder stał się ważnym graczem roli dla Celtics w rotacji Brada Stevensa, a następnie podniósł swoje średnie do 9.5 punktów w 24.2 minut na mecz.

On July 27, 2015, Crowder re-signed with the Celtics to a reported five-year, $35 million contract. 18 grudnia 2015 roku zdobył career-high 24 punkty w przegranym meczu z Atlanta Hawks. Przebił ten wynik 4 stycznia 2016 roku, zdobywając 25 punktów w wygranej 103-94 nad Brooklyn Nets. 13 stycznia zremisował swój career high 25 punktów w wygranej 103-94 nad Indiana Pacers. 14 marca został wykluczony z gry na dwa tygodnie z powodu skręcenia prawej kostki. Wrócił do akcji 31 marca przeciwko Portland Trail Blazers po braku ośmiu meczów.

W otwierającym sezon spotkaniu Celtics 26 października 2016 roku Crowder zdobył 21 punktów w wygranej 122-117 nad Brooklyn Nets. Pojawił się w pierwszych czterech meczach zespołu w sezonie, ale potem opuścił osiem kolejnych spotkań ze zwichniętą lewą kostką. Powrócił do gry 19 listopada, zdobywając dziewięć punktów w wygranej 94-92 nad Detroit Pistons. 17 marca 2017 roku zanotował season highs z 24 punktami i 12 zbiórkami w wygranej 98-95 nad Brooklynem. 26 marca 2017 roku ustanowił nowy season high z 25 punktami w wygranej 112-108 nad Miami Heat. W meczu nr 1 półfinału Konferencji Wschodniej Celtics z Washington Wizards, Crowder zdobył playoffowy career-high 24 punkty, pomagając Celtics wygrać 123-111.

Cleveland Cavaliers (2017-2018)Edit

22 sierpnia 2017 roku Crowder został przehandlowany, wraz z Isaiah Thomasem, Ante Žižiciem i niezabezpieczonym pierwszorundowym pickiem Brooklyn Nets z 2018 roku, do Cleveland Cavaliers w zamian za Kyrie Irvinga. Osiem dni później Celtics zgodzili się wysłać Cavaliers drugorundowy pick draftu 2020 za pośrednictwem Miami Heat, by sfinalizować wymianę. 20 listopada 2017 roku Crowder zdobył season-high 18 punktów przeciwko Detroit Pistons.

Utah Jazz (2018-2019)Edit

8 lutego 2018 roku Crowder został pozyskany przez Utah Jazz w trzyzespołowej wymianie, w którą zaangażowani byli również Cavaliers i Sacramento Kings. W swoim debiucie dla Jazz trzy dni później, Crowder zdobył 15 punktów w wygranej 115-96 nad Portland Trail Blazers. 9 marca 2018 roku zdobył season-high 22 punkty w wygranej 95-78 nad Memphis Grizzlies. W Game 5 pierwszorundowej serii playoff Jazz przeciwko Oklahoma City Thunder, Crowder zdobył career playoff-high 27 punktów w przegranej 107-99.

W dniu 1 stycznia 2019 roku Crowder zdobył career-high 30 punktów w przegranej 122-116 z Toronto Raptors.

Memphis Grizzlies (2019-2020)Edit

W dniu 6 lipca 2019 roku Memphis Grizzlies pozyskali Crowdera z Jazz jako część pakietu za Mike’a Conleya Jr. 27 października Crowder trafił game-winning buzzer beating three-pointer, aby pokonać Brooklyn Nets 134-133 w overtime.

Miami Heat (2020)Edit

On 6 lutego 2020, Crowder został przehandlowany do Miami Heat w 3-zespołowym handlu. To ponownie połączyło Crowdera z jego byłym kolegą z drużyny z college’u Jimmy’m Butlerem. Crowder pomógł Heat dotrzeć do finałów NBA 2020, ale przegrał w 6 meczach z Los Angeles Lakers.