3 věci, které jsme se dozvěděli, když Dallas Mavericks porazili Orlando Magic 112:98

Dallas Mavericks porazili v sobotu večer v Dallasu Orlando Magic 112:98 a v sezoně se posunuli na 5-4. Oběma týmům chyběla značná část kádru, ať už kvůli zranění v případě Magic, nebo kvůli protokolům COVID-19 u Mavericks. Trey Burke a Tim Hardaway Jr. předvedli střeleckou kliniku, když nastříleli 29, resp. 36 bodů. Nikola Vučevič vedl všechny hráče Magic s 30 body.

Mavericks a Magic si na začátku zápasu vyměňovali koše a po několika trojkách Hardawaye se Mavericks dostali do vedení 17:14. V závěru zápasu se Mavericks dostali do vedení, když se jim podařilo vyrovnat. Trenér Mavericks Rick Carlisle se rozhodl nasadit úplně novou druhou jednotku a ta zůstala nažhavená a tři minuty před koncem zvýšila na 25:19. Mavericks se tak dostali do vedení. Po krátkém odpočinku se do hry vrátil Luka Dončič a pomohl Mavericks vybudovat si náskok 36-27.

Ve druhé části se začaly hromadit ztráty všeho druhu, včetně přešlapování mimo hřiště, cestování a útočných faulů, což umožnilo Magic udržet se v zápase. Burke, nažhavený v první čtvrtině, zůstal perfektní a zvýšil náskok Mavericks na 51-42. Magic nakonec trefili několik trojek a čtvrtinu zakončili pouze snížením na 56-50.

Třetí čtvrtinu začali Mavericks velmi nedbale a nechali Magic trefit dvě trojky, které vyrovnaly stav utkání na 59 bodů. Carlisle vyřadil Dončiče a nasadil Johnsona a Burkeho a nová energie pomohla Hardawayovi nastřílet 11 rychlých bodů a vrátit Mavericks vedení 72:67. V závěru utkání se Mavericks dostali do vedení. V poslední vteřině dal Luka hlubokou trojku s fadeawayem a Mavericks vedli 85-75.

Burke pokračoval ve skvělé střelbě i ve čtvrté čtvrtině a svými trojkami, které drtily duši, zajistil Mavericks sedm minut před koncem vedení o 14 bodů. Dva trestné hody Willieho Cauleyho-Steina v závěru utkání zajistily Mavericks tři minuty před koncem 11bodový náskok a k uzavření zápasu byl nutný už jen jeden solidní úsek. Luka dokázal vybojovat ještě několik faulů a svůj triple double završil asistencí Hardawayovi, takže Mavericks zvítězili 112:98.

Několik myšlenek:

Dnešní noc byla skvělým příkladem „Next Man Up“

Nejistá realita letošní sezony rychle vytvořila první překážku pro Mavericks – pozitivní výsledek COVID-19 donutil Joshe Richardsona, Doriana Finney-Smithe a Jalena Brunsona k nejméně desetidenní karanténě.

To byla otázka „kdy“, nikoli „jestli“, a v reakci na to vedení Mavericks zdůraznilo, že je důležité mít dlouhou lavičku hráčů, kteří by mohli nastoupit, kdykoli by jejich spoluhráči chyběli. Carlisle, který je často vyzdvihován pro své pohotové úpravy, se dnes nebál dát prvnímu hráči draftu Joshi Greenovi plných 15 minut, stejně jako Wesovi Iwunduovi, který odehrál 32 minut. Naštěstí, když je Luka Dončič ve hře, častěji než jindy jsou jeho spoluhráči v pozici, kdy mohou uspět, a dnes toho využili.

Obrana Mavericks udržela dalšího soupeře na méně než 100 bodech

Jedním z Lukových deklarovaných cílů pro tuto sezónu bylo zbavit se nálepky nevýrazného hráče v obraně a dnešní zápas byl krok správným směrem. Vynaložil značné úsilí, aby byl šikovným obráncem, a nejméně ve třech případech dokázal odebrat míč hráči Magic. Nejpůsobivější z nich byla přechodová situace jeden na jednoho ve druhé čtvrtině, kdy Luka sledoval najíždějícího Jamese Ennise III, zbavil ho míče a získal ho zpět, aby mohl začít nový útok.

Dončič nebyl jediným Maverickem, který předvedl působivé obranné záblesky. Iwundu, bývalý hráč Magic, dnes dostal významný herní čas kvůli DNP souvisejícím s COVID pro Brunsona, Richardsona a Finney-Smithe. Poskytoval účinný tlak na hráče Magic a zároveň dokázal efektivně přepínat, zejména v soubojových situacích. To se projevilo v situaci na konci střelby, kdy Iwundu poskytl výpomoc při obraně Colea Anthonyho, čímž ho donutil přihrát Terrencovi Rossovi, na kterého se Iwundu okamžitě vrátil a donutil Rosse k 24sekundovému přestupku.

Trey Burke hrál v Orlandu jako v Orlando Bubble

Burkovi zřejmě stačilo vidět loga Disney na dresech Orlando Magic, protože prostě hořel. Až do chybné střely v závěru třetí čtvrtiny byl perfektní z tříbodové čáry a z trojek měl v noci bilanci 7:8. V závěru třetí čtvrtiny se mu dařilo i v útoku. Předvedl skvělou obratnost, díky níž využíval zavírání Magic na tříbodovou čáru, což vedlo i ke snadným položením.

Jeho konečná bilance je příkladem jeho role „get-buckets“, protože jediným jeho dalším statistickým přínosem byly čtyři asistence. Přesto je tato role v určitých situacích neocenitelná, protože když Mavericks začali třetí čtvrtinu ledově chladně, nastoupil a okamžitě se prosadil. Ve čtvrtečním utkání proti Nuggets ho nepustila do hry nemoc, která se netýkala COVID, ale dnes večer nejevil žádné známky onemocnění.

Krátký výkřik patří Hardawayovi, který měl podobný střelecký večer jako proti Rockets, když trefil 8 ze 13 trojek. Tito dva Mavericks měli jasně horkou ruku, ale v řadě z nich byli také široce otevření, a to díky Dončičově schopnosti přihrávat z téměř každého zdvojeného týmu Magic.

New Orleans Pelicans navštíví Mavericks v pondělí v 19:30 CST v zápase, který můžete sledovat na NBA TV nebo League Pass.

Zde je pozápasový podcast Mavs Moneyball After Dark. Pokud se vám nezobrazuje embed pod „More from Mavs Moneyball“, klikněte sem. A pokud jste tak ještě neučinili, přihlaste se k odběru vyhledáním „Mavs Moneyball podcast“ ve své oblíbené podcastové aplikaci.