Getzlaf si zvyká na život pod novým trenérem

Po pravděpodobně nejhorší statistické sezoně v kariéře se objevilo mnoho otázek ohledně budoucnosti centra Anaheim Ducks a dlouholetého kapitána Ryana Getzlafa.

Getzlaf byl jedním z mnoha Kačerů, kteří v ročníku 2018-19 podlehli podprůměrné hře, a zaznamenal nejnižší počet bodů – 48 v 67 zápasech – od svého nováčkovského ročníku. Zatímco v prvních třech měsících loňské sezóny si vedl solidně a připsal si 29 bodů v 35 zápasech, po lednu se Getzlaf stal obětí stejné černé díry jako mnoho jeho spoluhráčů. Během posledních 32 zápasů se Getzlaf udržel na pouhých 19 bodech.

Káčata si uvědomila potřebu nového směru a najala Dallase Eakinse, který dříve trénoval Anaheim v AHL v San Diegu. Eakinsovým úkolem bylo nejen pomoci napravit situaci, ale také oživit sestavu Ducks mládím, rychlostí a dovednostmi.

Generální manažer Bob Murray pomohl usnadnit tento pohyb vykoupením smlouvy útočníka Coreyho Perryho a zároveň prohlásil, že centr Ryan Kesler a útočník Patrick Eaves jsou pro sezónu 2019-20 mimo hru.

Po těchto krocích zůstává Getzlaf jedním z pouhých čtyř hráčů na soupisce, kterým je alespoň 30 let – dalšími jsou náhradní brankář Ryan Miller, útočník čtvrté formace Carter Rowney a náhradní obránce Korbinian Holzer.

Ačkoli Eakins během mimosezónního období vyjádřil své nadšení z vyhlídky na spolupráci s Getzlafem, kroky Ducks byly hlavním náznakem toho, že Getzlafova role se do budoucna bude vyvíjet spíše jako podpůrná.

Po prvním měsíci sezóny je nyní lépe znát, co přesně to znamená a jak Getzlaf funguje v omezeném počtu hráčů.

Při vší své velikosti je Getzlafova mentalita „pass first“ dlouhodobě zdrojem frustrace pozorovatelů, kteří se diví, proč ji hráč s takovou dráždivou střelou nevyužívá častěji.

V patnáctileté kariéře v NHL má Getzlaf pouze jednu sezónu s více než 30 góly – v ročníku 2013-14 jich nastřílel 31 – a pouze tři sezóny s více než 200 střelami na branku. Ačkoli Getzlaf nikdy nebude hráčem, který střílí jako první, v sezóně 2019-20 je zatím ochotnějším střelcem.

V prvních 16 zápasech už Getzlaf vstřelil 7 gólů a na branku vyslal 41 střel. Jeho průměr gólů na zápas (0,44) je aktuálně nejvyšší v celé jeho kariéře, zatímco průměr střel na zápas (2,56) by třetí nejvyšší v jeho kariéře. Tento průměr střel na zápas by byl jeho nejvyšší od sezóny 2013-14.

Existuje několik vysvětlení, proč Getzlaf střílí častěji. Eakins nepochybně nabádá Getzlafa, aby střílel co nejčastěji (a rozhodně není prvním trenérem, který tak činí), ale roli hraje i Getzlafovo okolí. Perry, jeho dlouholetý spoluhráč z lajny, je v Dallasu; Rickard Rakell, který si s Getzlafem v posledních letech vytvořil silnou chemii, hlídkuje v jiné lajně. Najednou je Getzlaf bez spolehlivých střelců, jako jsou Perry nebo Rakell, na křídlech nejnebezpečnějším střelcem své lajny a využívá toho.

Když už mluvíme o spoluhráčích z lajny, hledání Getzlafových křídelních mužů pokračuje. Většinu minut při hře 5 na 5 v sezoně 2018-19 odehrál Getzlaf s Rakellem na jedné straně a Perrym nebo Pontusem Abergem (který v Anaheimu odehrál jen 37 zápasů) na straně druhé.

V této sezoně spolu Getzlaf a Rakell odehráli při hře 5 na 5 méně než 20 minut. Místo toho hrál Getzlaf nejčastěji s Ondřejem Kašem (102 minut), Maxem Comtoisem (97 minut) a Nickem Ritchiem (82 minut).

Kaše je díky své kreativitě a šikovnosti vhodným křídlem pro Gezlafa, ale v minulé sezóně odehrál jen 30 zápasů a v této sezóně už vynechal kvůli zranění čelisti. Rakell je také ideální volbou, ale daří se mu s Jakobem Silfverbergem. Ritchie a Comtois mají sice velká těla, která dokážou otevřít prostor, ale nejsou to zakončovatelé a bez zakončovatelů ve své lajně má Getzlaf v 16 zápasech jen čtyři asistence.

Ve 34 letech se po Getzlafovi chce, aby hrál se spoustou nezkušených hráčů. Jedním z klíčů k jeho úspěchu a úspěchu Ducks v této sezóně bude to, jak si s těmito hráči vybuduje souhru.

Málokterý hráč v NHL odehrál za posledních deset let tolik minut jako Getzlaf a Eakins má zřejmě v úmyslu snížit zátěž.

Od sezóny 2009/10 do sezóny 2018/19 pouze tři centři – Connor McDavid, Sidney Crosby a Anže Kopitar – strávili na ledě v průměru více času na zápas než Getzlaf. To je realita pro centra z první lajny, který obsluhuje přesilovkovou jednotku č. 1 a hraje také významné minuty v oslabení. Kačeři se o Getzlafa v jeho kariéře hodně opírali a při vstupu do sezóny 2019/20 činil Getzlafův průměrný čas na ledě 19:43.

V 16 zápasech této sezóny strávil Getzlaf na ledě v průměru 17:56 minut na zápas, což je téměř o celé dvě minuty méně, než je jeho kariérní průměr.

Příčin Getzlafova sníženého času na ledě je více. Eakins chce zjevně co nejčastěji nasazovat čtyři formace. Z patnácti útočníků, kteří letos nastoupili alespoň v jednom utkání za Kačery, má pouze Nicolas Deslauriers průměr méně než 10 minut na zápas a Deslauriers je zatím na 9:29 minutách.

Eakins také využívá Getzlafa méně než obvykle ve speciálních týmech, protože jeho počet minut v přesilovkách i oslabeních je nižší než v posledních třech sezónách pod vedením Randyho Carlylea.

Nejpodstatnější je, jak již bylo zmíněno, že Getzlafovi je nyní 34 let a v posledních dvou sezónách byl omezen na 56 a 67 zápasů. V ročníku 2019-20 zatím nevynechal ani jeden zápas a Eakins si zřejmě uvědomuje, že Kačeři potřebují svého útočníka číslo 1 v březnu a dubnu, i kdyby to mělo znamenat, že v říjnu a listopadu bude hrát méně.

Kachny by měly ohledně Getzlafova času na ledě kopírovat vzorec Joea Thorntona ze San Jose Sharks. Do 32 let měl Thornton průměr 19:43 na zápas, což je přesně stejný průměr, jaký měl Getzlaf při vstupu do této sezóny. Od té doby má Thornton průměr 17:54 na zápas, a to je hlavní důvod, proč se jeho kariéra protáhla až do čtyřicítky.

Getzlaf možná nebude hrát do čtyřiceti jako Thornton, ale po tomto roce má smlouvu ještě na další rok a Kačeři potřebují, aby byl během této doby co nejproduktivnější. Omezením množství Getzlafových minut mohou Kačeři více zajistit jejich kvalitu.

Jeden z nápadných rozdílů v této sezóně zatím spočívá v tom, jak se soupeři rozhodli Getzlafa bránit. Když se Kačeři 14. října utkali s Bostonem, Bruins nasadili Patrice Bergerona, Zdena Cháru a Charlieho McAvoye proti formaci Adam Henrique-Rakell-Silfverberg, nikoliv proti Getzlafově.

Po dlouhou dobu byl Getzlaf vždy pasován na Bergerona, Kopitaru a Jonathana Toewse v NHL. Rozhodnutí Bruins sice nutně neodráží to, že považují Henriquea za lepšího hráče, ale ukazuje, že soupeři cítí, že nejlepší střeleckou formací Ducks je ta, v níž hrají Rakell a Silfverberg.

Jak Getzlaf zareaguje při hře proti horším soupeřům, ukáže, zda tento trend bude pokračovat. Právě teď se soupeřům proti Getzlafovi dobře hraje proti druhým celkům, ale to se může změnit, pokud se Rakell a Silfverberg rozdělí, nebo pokud bude Getzlaf pokračovat ve svém současném tempu skórování.