Sezóna ’93: Dave Blaney vzpomíná na úspěšný rok ve World of Outlaws

Deset minut. Doba, za kterou se v troubě ohřeje pizza, a někdy i délka závodů World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car Series Feature.

Tak dlouho trvalo, než se kariéra Davea Blaneyho ve World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car posunula z průměrné úrovně mezi elitu.

Jeho sezóna 1992 ve voze #7c Sprint Car – čtvrtý rok ve voze – se vyvíjela špatně. Blaney, který se v předchozím roce dočkal šesti vítězství, získal na začátku roku několik vítězství a po zbytek roku žongloval s umístěními v první pětce a desítce.

Ve svých 30 letech, v nejlepších letech, Blaney řekl, že zoufale touží po lepších výsledcích. Věděl, že musí udělat něco jiného.

Foto Paul Arch

Shodou okolností tým Caseyho Luna, jehož šéfem posádky byl Kenny Woodruff, hledal nového jezdce. Protože Woodruffa už znal, Blaney mu zavolal, jestli by mohl řídit Lunův vůz č. 10.

„Řekl: „No jasně.“ Zavolal Lunovi a za deset minut bylo hotovo,“ řekl Blaney. „Nic složitého. Jdeme závodit. Oba jsme byli připraveni dobře zajet.

„Byl to jeden telefonát.“

Tento jeden telefonát udělal z Blaneyho jezdce, který vyhrává tři až šestkrát ročně, jezdce, který vyhrává deset až patnáctkrát ročně po zbytek své kariéry ve World of Outlaws na plný úvazek. A v roce 1995 z něj udělal šampiona.

NOVÉ ZAČÁTKY

V první společné sezóně v roce 1993 se dvojice rozjela na plné obrátky, vyhrála první závod roku v Houston Motorsports Park a dalších 14, přičemž rok zakončila na druhém místě v bodování za tehdejším 12násobným šampionem Stevem Kinserem. Blaney skončil 107 bodů za Kinserem, což byl velký úspěch vzhledem k tomu, že Kinser vyhrál šampionát za tři předchozí sezóny o více než 500 bodů.

„Myslím, že jsme v roce 1993 překvapili mnoho lidí, upřímně,“ řekl Blaney. „Celý rok jsme se drželi bodově blízko Steva. Jezdili jsme lépe, než jsem očekával, co se týče vítězství ve velkých závodech, jezdili jsme hodně vpředu.“

Blaney přičítá velkou část tohoto úspěchu kompatibilitě s Woodruffem. Dobře se k sobě hodili. Woodruff nebyl z těch, kteří by si povídali – podobně jako jeho otec Lou Blaney, řekl. Takže na to byl zvyklý a vyhovovalo mu to. Oba se stejně soustředili na vítězství.

Každoročně se konalo asi čtyři až pět závodů, které Blaney považoval za vrcholné vzhledem k jejich významu a výplatě. V roce 1993 vyhrál dva z nich – poprvé Kings Royal na Eldora Speedway a podruhé zvítězil na Syracuse Mile na výstavišti státu New York.

Podle jeho slov měl při vítězství v Kings Royal štěstí. V posledním kole, když vjížděl do poslední zatáčky, byl bok po boku s Jacem Haudenschildem. Haudenschild však měl navrch, zatímco Blaney byl uprostřed.

„Měl na mě,“ řekl Blaney.

Když projížděli zatáčkou, něco se stalo s Haudenschildovým motorem. Ten spadl a Blaney si dojel pro vítězství v hodnotě 50 000 dolarů. I když neměl pocit, že by si vítězství plně zasloužil, v roce 1995 Blaney řekl, že se vrátil a „vypráskal“ závodní pole, aby vyhrál svůj druhý závod Kings Royal. To mu to vynahradilo.

DOBÝVÁNÍ MÍLE

V říjnu 1993 pak získal své druhé velké vítězství v roce na historickém, dnes již neexistujícím dostihu Syracuse Mile. Trať měla pro Blaneyho sentimentální hodnotu. Jeho otec zde několik let závodil v kategorii Modified. Většinu těchto závodů tam Blaney jel s ním.

„Pro mě to byl jeden z těch velkých,“ řekl Blaney. „I pro mě bylo super, že tam můj táta každý rok závodil v Modifiedu. To bylo bezpochyby skvělé vítězství.“

Nebylo však snadné vyhrát. Podle Blaneyho byla Míle jednou z nejtěžších tratí, na které se dalo zajet jedno kolo.

„Už jen kvůli tomu, jaká mají Sprint Cars křídla, to s vámi strašně házelo,“ řekl. „Bylo vlastně těžší jet po rovinkách než v zatáčkách. Pokud jste se objevili a v prvním zahřívacím kole jelo vaše auto pěkně rovně po rovince, byli jste na půl cesty k dobrému dni už jen tím, že jste jeli po rovince, jakkoli to zní divně.“

Paul Arch foto

To změnilo předjíždění v matematickou rovnici. Nejenže bylo obtížné předjet vůz, který odpovídal vaší rychlosti, ale ještě obtížnější bylo předjet vůz, který byl „o hodně“ pomalejší než vy, řekl Blaney. Každé předjetí musel dokonale načasovat, propočítat si ho na metry dopředu.

„Pokud jste byli 10 délek za vozem jedoucím do zatáčky, mohli jste zpomalit, jen abyste se před něj dostali a projeli kolem něj u vlajky nebo tak něco,“ řekl Blaney. „Byla to prostě věc načasování.“

Blaney dokázal, že je v tom jeden z nejlepších. Byl tak dobrý, že ten samý víkend málem vyhrál velký závod Super DIRT Week Modified. S lehkostí předjížděl vozy a dominoval závodu, než jeho závod ukončila zlomená rádiusová tyč. To, že nevyhrál kultovní závod Modified v Syrakusách, považuje za jednu z největších výčitek své kariéry.

LET ÚSPĚCHU

Co se týče jeho kariéry ve Sprint Car, ničeho nelituje. V roce 1995 získal mistrovský titul. V letech 1993, 1994, 1996 a 1997 skončil druhý v bodování. V roce 1997 vyhrál prestižní závod Knoxville Nationals. A má 94 vítězství v kariéře ve World of Outlaws – v současné době je osmý v historickém žebříčku vítězství.

S závoděním také ještě neskončil. Blaney má ještě jeden vůz Sprint Car, se kterým letos plánuje absolvovat asi 10 závodů, včetně Patriot Nationals 23. května na The Dirt Track v Charlotte. Plánuje ho také natřít v červenobílé barvě na památku svého otce a vrátit na něj číslo 10.

Žertoval, že možná měl v roce 1998 zůstat u World of Outlaws místo toho, aby šel do NASCAR, ale řekl, že by tuto zkušenost nevyměnil – zejména proto, že pomohla jeho synovi Ryanovi získat prvotřídní příležitost jezdit pro Rogera Penskeho v pohárové sérii.

„Můj táta závodil a já jsem vyrůstal a sledoval ho a netušil, jestli budu závodit,“ řekl Dave Blaney. „Udělal jsem to a rozjelo se to. Asi říkám, že je to pro mě všechno omáčka. Neměl jsem vůbec žádná očekávání. Vyhrál jsem spoustu dobrých závodů. A závodil jsem pro spoustu dobrých lidí. Jo, jsou kluci, kteří vyhráli víc závodů (World of Outlaws) než já, ale i tak si myslím, že to bylo docela dobré. Myslím, že moje první vítězství bylo v roce 85 a poslední vítězství v roce 97. Myslím, že to bylo docela v pohodě.“

Pomohl jeden telefonát a 10 minut, aby se většina z toho stala skutečností.