Clete Blakeman

Blakeman a frecventat Universitatea din Nebraska din 1984 până în 1987, servind în principal ca fundaș de rezervă pentru Nebraska Cornhuskers, inclusiv în sezoanele 1986 și 1987 în spatele titularului Steve Taylor.

În timpul meciului lui Nebraska împotriva celor de la Colorado Buffaloes din 25 octombrie 1986, antrenorul principal Tom Osborne l-a înlocuit pe Taylor cu Blakeman în al patrulea sfert. Colorado l-a limitat totuși pe Blakeman la 4 din 6 finalizări pentru 37 de yarzi și a rezistat pentru a-i învinge pe Huskers cu 20-10, prima lor victorie în fața lui Nebraska din 1967 și prima victorie a lui Buffaloes în fața lui Nebraska pe teren propriu din 1960.

Blakeman a jucat în Sugar Bowl din 1987, o victorie cu 30-15 în fața campioanei Conferinței de sud-est LSU.

La 3 octombrie 1987, South Carolina conducea Nebraska, 21-13, când Taylor a părăsit meciul după ce s-a accidentat la umăr în ultimul joc al sfertului 3. În ajutor, Blakeman a finalizat singura sa pasă pentru 8 yarzi. Dar, ajutați de un joc puternic de alergare și de apărarea Blackshirts a lui Nebraska, care a forțat două recuperări și a permis doar 9 yarzi în sfertul 4, Huskers s-au adunat în jurul lui Blakeman și au marcat 17 puncte fără replică pentru a câștiga, 30-21.

Blakeman a început, de asemenea, două meciuri în locul lui Taylor, care s-a accidentat, ambele fiind victorii împotriva celor de la Kansas Jayhawks. Pe 15 noiembrie 1986, el a aruncat trei pase de eseu și a alergat pentru un altul în timp ce a condus Nebraska la o zdrobire cu 70-0, cea mai mare înfrângere din istoria Jayhawk și cea mai mare înfrângere suferită de Nebraska până la acel moment. Iar pe 10 octombrie 1987, Blakeman a finalizat 10 din 12 pase pentru 100 de yarzi și un touchdown în victoria Nebraska cu 54-2 asupra lui Kansas.