Cum un violent accident de elicopter l-a ucis pe Davey Allison, vedetă NASCAR și câștigător al cursei Daytona 500, și a șocat lumea sportului

În 1993, Davey Allison se afla în floarea carierei NASCAR, la 32 de ani. În nouă sezoane, el a produs 92 de clasări în top 10 și 19 călătorii pe culoarul victoriei, inclusiv cu un an înainte, la cea mai mare dintre toate, Daytona 500. El terminase al treilea în clasamentul Cup Series în cei doi ani precedenți.

În acea vară, Allison se afla în mijlocul unui alt sezon solid, cu opt clasări în top 10 și o victorie la Richmond, când s-a întâmplat ceva de neconceput. Allison a murit în mod tragic când un elicopter pe care îl pilota s-a prăbușit violent la Talladega Superspeedway. Moartea sa a uimit lumea sportului. Iată o retrospectivă a carierei impresionante în NASCAR și a morții prematură a lui Davey Allison.

Ascensiunea lui Davey Allison în NASCAR

Davey Lives On: Short Film

RELATED: Dale Earnhardt Jr. tocmai a primit un nou angajament în curse

Davey Allison s-a născut pentru a concura. Tatăl său, Bobby, este un membru al familiei regale a curselor. Nu este surprinzător faptul că, atunci când Davey a terminat liceul, a început să lucreze cu echipa de curse Cup Series a tatălui său. După ce și-a construit o mașină proprie, a început să concureze la Birmingham International Raceway în 1979.

În 1983, Allison a început să concureze cu ARCA Series. A obținut distincția de Rookie of the Year după ce a câștigat două curse la Talladega Superspeedway, circuitul său natal.

În următorii câțiva ani, Davey Allison a continuat să concureze cu ARCA, câștigând de opt ori. În timpul sezonului 1985, a avut ocazia să concureze în Talladega 500. S-a calificat pe locul 22 și a terminat pe locul 10 în prima sa cursă din Cup Series.

Davey Allison devine o vedetă în NASCAR Cup Series

Prima victorie a lui Davey Allison: 1987 Winston 500 la Talladega

RELATE: Pilotul NASCAR Hailie Deegan dovedește că este la fel de bună ca și concurența masculină, o cursă la un moment dat

După ce a făcut câteva starturi punctuale pentru mai multe echipe în 1986, Davey Allison a primit o cursă aproape cu normă întreagă în 1987, participând la 22 din cele 29 de curse ale anului. A avut un debut impresionant în sezonul de debutant, când s-a calificat al doilea la Daytona 500, devenind primul debutant care a pornit pe prima linie. A terminat pe locul 27.

Câteva luni mai târziu, Allison a câștigat prima sa cursă din Cup Series depășindu-l pe Dale Earnhardt într-o cursă palpitantă la Talladega, devenind primul debutant de la Ron Bouchard în 1981 care a câștigat o cursă de Cup. A câștigat a doua oară la Dover câteva săptămâni mai târziu. A terminat sezonul cu nouă clasări în top 5 și a câștigat titlul de Rookie of the Year.

În timpul sezonului 1988, Allison a participat la un program complet, a câștigat de două ori și a terminat pe locul 8 în clasamentul Cup Series. El a avut unul dintre cele mai bune sezoane ale sale în 1991 cu Robert Yates Racing, când a câștigat de cinci ori și a terminat pe locul trei în clasamentul Cup Series, după Dale Earnhardt și Ricky Rudd.

Davey Allison a început sezonul 1992 în forță, câștigând Daytona 500. A fost un precursor al lucrurilor care aveau să vină în acel sezon, deoarece avea să mai câștige de patru ori și, din nou, să termine pe locul trei în clasamentul de final de sezon al Cup Series.

Moarte tragică într-un accident violent

În amintirea lui Davey Allison

RELATED: Cariera legendară a lui Jimmie Johnson în NASCAR a fost recent recunoscută într-un mod prestigios

În vara anului 1993, Davey Allison a avut șase clasări în top 5, inclusiv o victorie la Richmond. Pe 12 iulie, Allison s-a urcat la bordul elicopterului său recent achiziționat, cu gândul de a zbura la Talladega și de a-l urmări pe fiul colegului și prietenului Neil Bonnett, David, la antrenamente înainte de debutul său în Busch Series.

Allison a pilotat cu succes elicopterul până la Talladega Superspeedway și era la câțiva centimetri de a ateriza elicopterul când ceva a mers groaznic de prost. Potrivit raportului National Transportation Safety Board, lipsa de experiență a lui Allison ca pilot cu acel stil special de elicopter l-a costat viața.

Raportul spune că elicopterul a plutit la un metru deasupra solului când Allison a încercat să îl întoarcă spre dreapta. În schimb, aeronava a început brusc să urce la aproximativ 25 de picioare înainte de a face un viraj puternic la stânga. Aeronava s-a izbit violent de sol pe partea pilotului.

Celălalt pasager, pilotul veteran de curse Red Farmer, a reușit să scape din epavă. Davey Allison nu a reușit. A fost legat cu capul în jos, inconștient. În ciuda unei intervenții chirurgicale pentru reducerea presiunii cerebrale, nu și-a mai recăpătat cunoștința. A murit a doua zi. Lui Allison, în vârstă de 32 de ani, i-au supraviețuit o soție și doi copii.