Dahntay Jones

Memphis Grizzlies (2003-2007)Edit

Jones a fost selecționat de Boston Celtics cu a 20-a alegere generală în NBA draft 2003, iar drepturile sale au fost ulterior tranzacționate, împreună cu drepturile lui Troy Bell, la Memphis Grizzlies pentru drepturile lui Kendrick Perkins și Marcus Banks. La 21 noiembrie 2003, și-a făcut debutul la profesioniști într-o victorie cu 98-97 în fața celor de la Seattle SuperSonics, înregistrând o recuperare, o pasă de gol și două blocaje în opt minute de pe bancă. În patru sezoane profesioniste pentru Grizzlies, Jones a avut o medie de 5,0 puncte pe meci.

Sacramento Kings / Fort Wayne Mad Ants (2007-2008)Edit

La 27 septembrie 2007, Jones a semnat cu Boston Celtics. Cu toate acestea, el a fost ulterior renunțat de către Celtics pe 25 octombrie. La 10 decembrie, el a semnat cu Sacramento Kings. Patru zile mai târziu, el și-a făcut debutul cu Kings într-o victorie cu 109-99 în fața lui Philadelphia 76ers, înregistrând o pasă de gol și două recuperări în șapte minute de pe bancă. La 16 februarie 2008, a fost renunțat de Kings. La 21 martie 2008, Jones a fost achiziționat de Fort Wayne Mad Ants din NBA Development League. În acea seară, el și-a făcut debutul pentru Mad Ants într-o înfrângere 125-102 cu Dakota Wizards, înregistrând 18 puncte în 31 de minute.

Denver Nuggets (2008-2009)Edit

Jones cu Nuggets în 2009

La 30 iulie 2008, Jones a semnat cu Denver Nuggets. Pe 29 octombrie, el și-a făcut debutul pentru Nuggets într-o înfrângere cu 98-94 în fața lui Utah Jazz, înregistrând trei puncte, trei recuperări și o intercepție în 14 minute de pe bancă. Nuggets au ajuns în finala Conferinței de Vest, dar au fost învinși cu 4 meciuri la 2 de Los Angeles Lakers.

Indiana Pacers (2009-2012)Edit

La 14 iulie 2009, Jones a semnat un contract pe patru ani cu Indiana Pacers. Pe 28 octombrie, el a debutat pentru Pacers într-o înfrângere cu 120-109 în fața celor de la Atlanta Hawks, înregistrând 17 puncte și cinci recuperări în 26 de minute.

Dallas Mavericks / Atlanta Hawks (2012-2013)Edit

La 12 iulie 2012, Jones a fost tranzacționat, împreună cu Darren Collison, la Dallas Mavericks în schimbul lui Ian Mahinmi. La 30 octombrie, el a debutat pentru Mavericks într-o victorie cu 99-91 în fața lui Los Angeles Lakers.

La 21 februarie 2013, Jones a fost transferat la Atlanta Hawks în schimbul lui Anthony Morrow. A doua zi, el și-a făcut debutul pentru Hawks într-o victorie cu 122-108 în fața celor de la Sacramento Kings.

La 27 septembrie 2013, Jones a semnat cu Chicago Bulls. Cu toate acestea, el a fost ulterior renunțat de Bulls pe 8 octombrie 2013. Jones nu a jucat în sezonul 2013-14.

Fort Wayne Mad Ants / Los Angeles Clippers (2014-2015)Edit

La 25 septembrie 2014, Jones a semnat cu Utah Jazz. Cu toate acestea, el a fost ulterior renunțat de către Jazz la 22 octombrie 2014. La 26 noiembrie 2014, Jones a fost reachiziționat de Fort Wayne Mad Ants. Două zile mai târziu, el și-a făcut debutul sezonului într-o înfrângere de 124-115 în fața celor de la Delaware 87ers, înregistrând 14 puncte, o recuperare, trei pase decisive, o intercepție și un blocaj în 19 minute de pe bancă.

La 14 ianuarie 2015, Jones a semnat un contract de 10 zile cu Los Angeles Clippers. Două zile mai târziu, el și-a făcut debutul pentru Clippers într-o înfrângere cu 126-121 în fața lui Cleveland Cavaliers. Pe 24 ianuarie, el a semnat un al doilea contract de 10 zile cu Clippers. La 3 februarie, a semnat cu Clippers pentru restul sezonului. La 9 martie, liga l-a amendat pe Jones cu 10.000 de dolari pentru că l-a bruscat pe Draymond Green de la Golden State Warriors în timpul unui interviu de după meciul de după victoria din seara precedentă a celor de la Warriors în fața celor de la Clippers. Jones a negat că lovitura a fost intenționată.

Grand Rapids Drive (2015-2016)Edit

La 10 septembrie 2015, Jones a semnat cu Brooklyn Nets. Cu toate acestea, el a fost ulterior renunțat de Nets pe 26 octombrie după ce a apărut în patru meciuri de pre-sezon. Pe 4 decembrie, el a fost achiziționat de Grand Rapids Drive din NBA Development League. A doua zi, el a debutat pentru Drive într-o victorie cu 128-99 în fața celor de la Raptors 905, înregistrând 13 puncte, două recuperări, o pasă decisivă, o intercepție și un blocaj în 20 de minute de pe bancă.

Cleveland Cavaliers (2016-2017)Edit

La 13 aprilie 2016, Jones a semnat cu Cleveland Cavaliers. În acea seară, el a debutat pentru Cavaliers într-o înfrângere cu 112-110 în fața lui Detroit Pistons, înregistrând 13 puncte, cinci recuperări, două pase decisive, o intercepție și două blocaje în 42 de minute de pe bancă. La 22 mai, a fost suspendat pentru meciul 4 al finalei Conferinței de Est pentru că l-a lovit în inghinal pe centrul lui Bismack Biyombo de la Toronto Raptors în timpul ultimei posesii din meciul 3. Cavaliers a câștigat seria în șase meciuri și s-a calificat în finala NBA 2016. Jones a beneficiat de câteva minute la începutul meciului 6 al finalei NBA, după ce mai mulți coechipieri au avut probleme cu faulturile. El a terminat meciul 6 cu cinci puncte, o recuperare și un blocaj. Cavaliers au revenit de la un deficit de 3-1 pentru a câștiga seria în șapte meciuri, iar Jones a câștigat primul său campionat NBA.

Jones a fost renunțat de Cavaliers pe 30 iulie 2016, apoi a semnat din nou pe 26 septembrie, a renunțat din nou pe 24 octombrie și a semnat din nou pe 12 aprilie 2017. Jones a jucat trei minute la finalul meciului 1 al semifinalei Conferinței de Est, câștigat de Cavaliers cu 116-105 în fața celor de la Raptors pe 1 mai și a primit două faulturi tehnice consecutive pentru că i-a vorbit urât lui Norman Powell de la Toronto, ceea ce i-a adus o expulzare cu 18,7 secunde înainte de final. Faulturile tehnice au fost însoțite de o amendă de 3.000 de dolari pentru fiecare dintre ele, dar din cauza faptului că a câștigat doar 9.127 de dolari din salariul cu echipa pentru perioada de după sezon – minimul veteranilor – colegul de echipă LeBron James a acoperit amenda. Cavaliers a avut 12-1 în primele trei runde ale playoff-ului pentru a ajunge în finala NBA pentru al treilea sezon consecutiv. Cavaliers a jucat cu Warriors în finala NBA din 2017 și a pierdut seria în 5 meciuri.