Getzlaf se adaptează la viața sub comanda noului antrenor principal

În urma probabil celui mai prost sezon statistic al carierei sale, au apărut o mulțime de întrebări cu privire la viitorul lui Ryan Getzlaf, centrul și căpitanul de lungă durată al echipei Anaheim Ducks.

Getzlaf a fost unul dintre multele Ducks care au cedat jocului sub standard în 2018-19, înregistrând cel mai mic număr de puncte – 48 în 67 de meciuri – din anul său de debutant. În timp ce a fost solid în primele trei luni ale sezonului trecut, înregistrând 29 de puncte în 35 de meciuri, Getzlaf a căzut victimă aceleiași găuri negre ca mulți dintre coechipierii săi odată ce a lovit luna ianuarie. În ultimele sale 32 de meciuri, Getzlaf a fost ținut la doar 19 puncte.

Recunoscând nevoia unei noi direcții, Ducks l-a angajat pe Dallas Eakins, care a antrenat anterior filiala AHL a lui Anaheim din San Diego. Responsabilitatea lui Eakins nu a fost doar de a ajuta la redresarea navei, ci și de a revigora linia de jucători a lui Ducks cu tinerețe, viteză și îndemânare.

Managerul general Bob Murray a ajutat la facilitarea acestei mișcări prin răscumpărarea contractului cu aripa Corey Perry, în timp ce i-a declarat pe centrul Ryan Kesler și pe aripa Patrick Eaves out pentru sezonul 2019-20.

Cu aceste mișcări, Getzlaf rămâne unul dintre cei doar patru jucători de pe listă care au cel puțin 30 de ani – portarul de rezervă Ryan Miller, atacantul de linia a patra Carter Rowney și fundașul de rezervă Korbinian Holzer sunt ceilalți.

În timp ce Eakins în timpul intersezonului și-a exprimat entuziasmul față de perspectiva de a lucra cu Getzlaf, mișcările lui Ducks au fost un indiciu major că rolul lui Getzlaf va evolua într-unul mai mult de sprijin în continuare.

După prima lună a sezonului, există acum o mai bună înțelegere a ceea ce înseamnă exact acest lucru și a modului în care Getzlaf se comportă într-o capacitate redusă.

Pentru toată măreția sa, mentalitatea lui Getzlaf de a pasa mai întâi a fost o sursă de frustrare îndelungată pentru observatorii care se întreabă de ce un jucător cu o lovitură atât de ispititoare nu o folosește mai des.

În cei 15 ani de carieră în NHL, Getzlaf are doar un singur sezon cu mai mult de 30 de goluri – a marcat 31 în 2013-14 – și doar trei sezoane cu mai mult de 200 de aruncări la poartă. Deși nu va fi niciodată un jucător care să tragă mai întâi, Getzlaf a fost un trăgător mai dispus până acum în 2019-20.

În primele 16 meciuri, Getzlaf are deja șapte goluri și 41 de aruncări la poartă. Media sa de goluri pe meci (0,44) este în prezent cea mai mare din întreaga sa carieră, în timp ce media de aruncări pe meci (2,56) ar fi a treia cea mai mare din cariera sa. Această medie de aruncări pe meci ar fi cea mai mare din 2013-14.

Există o mână de explicații pentru motivul pentru care Getzlaf trage mai des. Fără îndoială, Eakins îl imploră pe Getzlaf să tragă cât mai des posibil (și cu siguranță nu este primul antrenor care face acest lucru), dar împrejurimile lui Getzlaf sunt și ele un factor. Perry, colegul său de linie dintotdeauna, este în Dallas; Rickard Rakell, care a dezvoltat o chimie puternică cu Getzlaf în ultimii ani, patrulează o altă linie. Dintr-o dată, fără marcatori de încredere precum Perry sau Rakell pe aripile sale, Getzlaf este cel mai periculos trăgător de pe linia sa și profită de acest lucru.

Vorbind de colegi de linie, căutarea pentru oamenii de aripă ai lui Getzlaf este în curs de desfășurare. Majoritatea minutelor de 5-la-5 ale lui Getzlaf în 2018-19 au venit cu Rakell pe o parte și Perry sau Pontus Aberg (care a jucat doar 37 de meciuri în Anaheim) pe cealaltă.

În acest sezon, Getzlaf și Rakell au jucat mai puțin de 20 de minute împreună la 5-la-5. În schimb, Getzlaf a jucat cel mai des cu Ondrej Kase (102 minute), Max Comtois (97 de minute) și Nick Ritchie (82 de minute).

Datorită creativității și îndemânării sale, Kase este o aripă potrivită pentru Gezlaf, dar el a jucat în doar 30 de meciuri sezonul trecut și a lipsit deja din cauza unei accidentări la maxilar în acest sezon. Rakell este, de asemenea, o potrivire ideală, dar el prosperă cu Jakob Silfverberg. În timp ce Ritchie și Comtois au corpuri mari care pot deschide spații, ei nu sunt finalizatori, iar fără finalizatori pe linia sa, Getzlaf are doar patru pase decisive în 16 meciuri.

La 34 de ani, lui Getzlaf i se cere să joace cu o mulțime de jucători neexperimentați. Modul în care el construiește chimia cu acești jucători va fi una dintre cheile succesului său și al Ducks, în acest sezon.

Puțini jucători din NHL au jucat la fel de multe minute ca Getzlaf în ultimul deceniu, iar Eakins pare intenționat să reducă sarcina.

De la 2009-10 la 2018-19, doar trei centre – Connor McDavid, Sidney Crosby și Anze Kopitar – au avut o medie de timp pe gheață pe meci mai mult decât Getzlaf. Aceasta este realitatea pentru un centru de linie de top care ocupă unitatea de joc de putere nr. 1 și joacă, de asemenea, minute semnificative pe uciderea penalităților. Ducks s-au sprijinit foarte mult pe Getzlaf în cariera sa, iar la intrarea în 2019-20 timpul mediu al lui Getzlaf pe gheață a fost de 19:43.

În 16 meciuri din acest sezon, Getzlaf are o medie de 17:56 de timp pe gheață pe meci, cu aproape două minute întregi mai puțin decât media sa din carieră.

Există mai multe motive pentru scăderea timpului pe gheață al lui Getzlaf. Eakins vrea în mod clar să ruleze patru linii cât mai des posibil. Dintre cei 15 atacanți care au apărut în cel puțin un meci în acest an pentru Ducks, doar Nicolas Deslauriers are o medie de mai puțin de 10 minute pe meci, iar Deslauriers este încă la 9:29.

Eakins îl folosește, de asemenea, pe Getzlaf mai puțin decât în mod normal în echipele speciale, deoarece atât minutele sale de joc de putere, cât și minutele de eliminare a penalizărilor au scăzut față de ultimele trei sezoane sub conducerea lui Randy Carlyle.

Cel mai semnificativ, așa cum s-a menționat anterior, este că Getzlaf are acum 34 de ani, iar în ultimele două sezoane a fost limitat la 56 și 67 de meciuri. Până acum, în 2019-20, el nu a ratat niciun meci, iar Eakins pare conștient de faptul că Ducks are nevoie ca atacantul lor nr. 1 să fie în preajmă în martie și aprilie, chiar dacă asta înseamnă să joace mai puțin în octombrie și noiembrie.

The Ducks ar fi înțelept să copieze formula lui Joe Thornton cu San Jose Sharks în ceea ce privește timpul de gheață al lui Getzlaf. Până la vârsta de 32 de ani, Thornton a avut o medie de 19:43 pe meci, exact aceeași medie pe care o avea Getzlaf la intrarea în acest sezon. De atunci, Thornton are o medie de 17:54 pe meci, iar acesta este un motiv important pentru care cariera sa s-a prelungit până la 40 de ani.

Getzlaf s-ar putea să nu joace până la 40 de ani, ca Thornton, dar mai are contract pentru încă un an după acesta, iar Rațele au nevoie ca el să fie cât mai productiv în această perioadă. Prin limitarea cantității de minute ale lui Getzlaf, Rațele pot asigura mai mult calitatea.

O diferență izbitoare până acum în acest sezon este modul în care echipele adverse aleg să îl apere pe Getzlaf. Când Rațele s-au confruntat cu Boston pe 14 octombrie, Bruins i-a desfășurat pe Patrice Bergeron, Zdeno Chara și Charlie McAvoy împotriva liniei Adam Henrique-Rakell-Silfverberg, nu împotriva liniei lui Getzlaf.

Pentru atât de mult timp, Getzlaf a fost mereu comparat cu Bergerons, Kopitars și Jonathan Toewses din NHL. În timp ce decizia celor de la Bruins nu reflectă neapărat faptul că îl consideră pe Henrique ca fiind cel mai bun jucător, aceasta arată că echipele adverse consideră că linia de vârf a celor de la Ducks este cea care îi are în componență pe Rakell și Silfverberg.

Cum va reacționa Getzlaf jucând împotriva unor concurenți mai slabi va determina dacă această tendință va continua. În acest moment, echipele adverse se simt confortabil să îl potrivească pe Getzlaf împotriva unităților secunde, dar acest lucru s-ar putea schimba dacă Rakell și Silfverberg sunt despărțiți sau dacă Getzlaf continuă să înscrie în ritmul său actual.