Jae Crowder

NBA draftEdit

După ce și-a încheiat cariera universitară, Jae Crowder a decis să se înscrie în NBA draft 2012, unde se preconiza că va fi ales în runda a doua. Crowder a fost ales pe locul 34 în clasamentul general de către Cleveland Cavaliers; cu toate acestea, un schimb în noaptea de recrutare cu Mavericks l-a trimis la Dallas, împreună cu Jared Cunningham, locul 24 în clasamentul general, și Bernard James, locul 33 în clasamentul general, în schimbul lui Tyler Zeller, locul 17 în clasamentul general, și Kelenna Azubuike. El a fost semnat oficial la 20 iulie 2012 pe un contract de doi ani fără garanții, la fel ca toate alegerile din runda a doua de selecție. Coechipierul său de la Marquette, Darius Johnson-Odom, a fost, de asemenea, recrutat cu a 55-a alegere generală.

Dallas Mavericks (2012-2014)Edit

Sezonul de debutantEdit

Datorită evoluției sale bune în NBA Summer League și în meciurile din pre-sezon, a fost descris ca fiind „furtul draftului NBA”, având o medie de 11.4 puncte, 4,5 recuperări, 1,9 recuperări, 1,6 pase decisive și 0,8 blocaje în 22 de minute pe meci în pre-sezon și 16,6 puncte, 1,6 pase decisive, 5,4 recuperări, 0,8 blocaje, 2,0 recuperări și 41,7% la aruncările din Liga de vară, unde a fost votat și în echipa All-Summer League. Această evoluție puternică a crescut așteptările în tânărul jucător, el fiind văzut ca fiind posibil noul jucător de franciză al lui Mavericks și posibil un viitor All-Star.

Jocul său stelar i-a adus un loc în rotația antrenorului Rick Carlisle. El a debutat în victoria din deschiderea sezonului împotriva lui Los Angeles Lakers. După ce Dirk Nowitzki a lipsit cea mai mare parte a începutului de sezon din cauza unei operații artroscopice la genunchi și după ce Shawn Marion, care era titularul echipei, s-a accidentat și el, Crowder a devenit titularul echipei. Odată cu revenirea lui Marion și Nowitzki, minutele lui Crowder au scăzut. Contribuția sa a început să se diminueze puțin începând cu pauza All-Star, când a recunoscut că s-a lovit de „zidul începătorului”. Mavericks nu au reușit niciodată să își revină după accidentarea lui Nowitzki și au ratat playoff-ul pentru prima dată în 12 ani, Crowder având o medie de 5 puncte și 2,4 recuperări pe meci în 17,3 minute.

Sezonul 2013-14Edit

La 5 noiembrie 2013, Crowder a marcat 18 puncte, pe atunci cea mai mare valoare a carierei, într-o victorie cu 123-104 în fața lui Los Angeles Lakers. La 27 februarie 2014, Crowder a fost repartizat la Texas Legends din NBA Development League. El a fost rechemat de Mavericks pe 28 februarie, realocat pe 1 martie și rechemat din nou pe 2 martie.

Sezonul 2014-15Edit

Pe 10 iunie 2014, Mavericks și-au exercitat opțiunea de echipă pe contractul lui Crowder. Odată cu adăugarea în afara sezonului a atacanților Al-Farouq Aminu și Richard Jefferson, minutele lui Crowder au scăzut ulterior pentru a începe sezonul 2014-15, ieșind din rotația frontcourt a antrenorului Rick Carlisle. La 9 noiembrie 2014, el a marcat un record stagional de 15 puncte cu 5 din 6 aruncări, într-o înfrângere cu 105-96 în fața celor de la Miami Heat.

Boston Celtics (2014-2017)Edit

Crowder cu Celtics în mai 2017

La 18 decembrie 2014, Crowder a fost tranzacționat, împreună cu Jameer Nelson, Brandan Wright, o alegere din prima rundă din 2015, o alegere din a doua rundă din 2016 și 12 dolari.9 milioane de dolari excepție de tranzacționare, la Boston Celtics în schimbul lui Rajon Rondo și Dwight Powell. La 12 ianuarie 2015, el a marcat 22 de puncte, pe atunci cea mai mare performanță a carierei, într-o victorie cu 108-100 în fața celor de la New Orleans Pelicans. La 14 aprilie 2015, el a reușit o aruncare de două puncte în cădere de la adâncime de pe aripa dreaptă cu 0,8 secunde înainte de final, ridicând Boston la o victorie cu 95-93 în fața celor de la Toronto Raptors. După ce a avut o medie de doar 3,6 puncte în 10,6 minute pe meci cu Dallas la începutul sezonului 2014-15, Crowder a devenit un jucător de rol important pentru Celtics în rotația lui Brad Stevens, iar ulterior și-a ridicat mediile la 9,5 puncte în 24,2 minute pe meci.

La 27 iulie 2015, Crowder a semnat din nou cu Celtics pentru un contract de cinci ani și 35 de milioane de dolari. La 18 decembrie 2015, el a marcat 24 de puncte, cea mai mare performanță a carierei, într-o înfrângere cu Atlanta Hawks. El a depășit această bornă pe 4 ianuarie 2016, marcând 25 de puncte într-o victorie cu 103-94 în fața celor de la Brooklyn Nets. Pe 13 ianuarie, el și-a egalat recordul carierei, 25 de puncte, într-o victorie cu 103-94 în fața celor de la Indiana Pacers. Pe 14 martie, el a fost declarat indisponibil pentru două săptămâni din cauza unei entorse la glezna dreaptă. El a revenit în acțiune pe 31 martie împotriva celor de la Portland Trail Blazers, după ce a lipsit opt meciuri.

În meciul de deschidere a sezonului pentru Celtics, pe 26 octombrie 2016, Crowder a marcat 21 de puncte într-o victorie cu 122-117 împotriva celor de la Brooklyn Nets. El a apărut în primele patru meciuri ale echipei în acest sezon, dar apoi a ratat opt meciuri consecutive din cauza unei entorse la glezna stângă. El a revenit în activitate pe 19 noiembrie, marcând nouă puncte într-o victorie cu 94-92 în fața celor de la Detroit Pistons. Pe 17 martie 2017, el a înregistrat recordul sezonului cu 24 de puncte și 12 recuperări într-o victorie cu 98-95 în fața lui Brooklyn. La 26 martie 2017, a stabilit un nou record al sezonului cu 25 de puncte într-o victorie cu 112-108 în fața lui Miami Heat. În Meciul 1 al semifinalei Conferinței de Est dintre Celtics și Washington Wizards, Crowder a marcat un record al carierei în playoff cu 24 de puncte, ajutându-i pe Celtics să câștige cu 123-111.

Cleveland Cavaliers (2017-2018)Edit

La 22 august 2017, Crowder a fost transferat, împreună cu Isaiah Thomas, Ante Žižić și alegerea neprotejată din prima rundă din 2018 a lui Brooklyn Nets, la Cleveland Cavaliers în schimbul lui Kyrie Irving. Opt zile mai târziu, Celtics au fost de acord să le trimită celor de la Cavaliers o alegere din turul al doilea din 2020 prin intermediul celor de la Miami Heat pentru a finaliza schimbul. La 20 noiembrie 2017, Crowder a marcat un record al sezonului de 18 puncte împotriva celor de la Detroit Pistons.

Utah Jazz (2018-2019)Edit

La 8 februarie 2018, Crowder a fost achiziționat de Utah Jazz într-un schimb cu trei echipe care a implicat, de asemenea, Cavaliers și Sacramento Kings. În debutul său pentru Jazz, trei zile mai târziu, Crowder a marcat 15 puncte într-o victorie cu 115-96 în fața lui Portland Trail Blazers. La 9 martie 2018, el a marcat un record stagional de 22 de puncte într-o victorie cu 95-78 în fața celor de la Memphis Grizzlies. În Meciul 5 al seriei de playoff din primul tur al lui Jazz împotriva lui Oklahoma City Thunder, Crowder a marcat 27 de puncte, recordul carierei în playoff, într-o înfrângere de 107-99.

La 1 ianuarie 2019, Crowder a marcat 30 de puncte, recordul carierei, într-o înfrângere de 122-116 în fața lui Toronto Raptors.

Memphis Grizzlies (2019-2020)Edit

La 6 iulie 2019, Memphis Grizzlies l-a achiziționat pe Crowder de la Jazz ca parte a unui pachet pentru Mike Conley Jr. La 27 octombrie, Crowder a marcat coșul de trei puncte care a învins Brooklyn Nets cu 134-133 în prelungiri.

Miami Heat (2020)Edit

La 6 februarie 2020, Crowder a fost transferat la Miami Heat în cadrul unui schimb cu trei echipe. Acest lucru l-a reunit pe Crowder cu fostul său coechipier de colegiu Jimmy Butler. Crowder a ajutat Heat să ajungă în finala NBA 2020, dar a pierdut în 6 meciuri în fața celor de la Los Angeles Lakers.