SEASON OF ’93: Dave Blaney reflectează asupra anului care a propulsat cariera în World of Outlaws

Zece minute. Timpul necesar pentru a încălzi o pizza în cuptor și, uneori, durata unei curse din seria World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car Series Feature.

Asta este timpul necesar pentru ca cariera lui Dave Blaney în World of Outlaws NOS Energy Drink Sprint Car să treacă de la moderat la elită.

Sezonul său din 1992 în Sprint Car #7c – al patrulea său an în mașină – mergea prost. Venind după un sezon cu șase victorii în anul precedent, Blaney a obținut câteva victorii la începutul anului și a jonglat cu clasări în top 5 și top 10 pentru restul anului.

La 30 de ani, în floarea vârstei, Blaney a spus că era disperat să alerge mai bine. Știa că trebuie să facă ceva diferit.

Paul Arch photo

În mod întâmplător, echipa lui Casey Luna, condusă de Kenny Woodruff, era în căutarea unui nou pilot. Cunoscându-l deja pe Woodruff, Blaney l-a sunat să îl întrebe dacă ar putea conduce mașina nr. 10 a lui Luna.

„A spus: „La naiba, da.” L-a sunat pe Luna și 10 minute mai târziu era gata”, a spus Blaney. „Nimic elaborat. Să mergem la cursă. Amândoi eram pregătiți să alergăm bine.

„A fost un telefon.”

Acest telefon l-a dus pe Blaney de la un pilot cu trei-șase victorii pe an, la un pilot cu 10-15 victorii pe an pentru restul carierei sale full-time în World of Outlaws. Și l-a făcut campion în 1995.

NEW BEGINNINGS

Cei doi au dat lovitura în primul lor sezon împreună în 1993, câștigând prima cursă a anului la Houston Motorsports Park și încă 14 după aceea, terminând anul pe locul doi în puncte după Steve Kinser, pe atunci campion de 12 ori. Blaney a terminat la 107 puncte în spatele lui Kinser, ceea ce a fost o performanță majoră, având în vedere că Kinser câștigase campionatul în cele trei sezoane anterioare cu mai mult de 500 de puncte.

„Cred că am surprins multă lume în 1993, sincer”, a spus Blaney. „Am rămas aproape de Steve tot anul în puncte. Am alergat mai bine decât mă așteptam chiar și eu, în ceea ce privește câștigarea unor curse mari, alergând mult în față.”

Blaney a atribuit o mare parte din acest succes compatibilității sale cu Woodruff. Ei se potrivesc bine, împreună. Woodruff nu era genul care să trăncănească – la fel ca tatăl său Lou Blaney, a spus el. Așa că era obișnuit cu asta și se simțea în largul lui. Cei doi erau la fel de concentrați pe victorie.

Existau în jur de patru-cinci evenimente pe care Blaney le considera cursele de eșalon în fiecare an, datorită semnificației și plății lor. În 1993 a câștigat două dintre ele – prima sa Kings Royal la Eldora Speedway și a doua victorie la Syracuse Mile de la New York State Fairgrounds.

A avut noroc la victoria de la Kings Royal, a spus el. În ultimul tur, intrând în ultimul viraj, a fost cot la cot cu Jac Haudenschild. Cu toate acestea, Haudenschild era în frunte, în timp ce Blaney era la mijloc.

„M-a învins”, a spus Blaney.

În timp ce abordau virajul, ceva s-a întâmplat cu motorul lui Haudenschild. El a căzut, iar Blaney a continuat și și-a asigurat victoria de 50.000 de dolari. Deși nu a simțit că a meritat pe deplin victoria, în 1995, Blaney a spus că s-a întors și a „biciuit” terenul pentru a câștiga al doilea Kings Royal. Asta a compensat-o.

CONQUERING THE MILE

Apoi, în octombrie 1993, a obținut a doua mare victorie a anului la istoricul Syracuse Mile – care nu mai există. Pista avea o valoare sentimentală pentru Blaney. Tatăl său a concurat acolo timp de mai mulți ani într-un Modified. În majoritatea acelor curse, Blaney a fost acolo cu el.

„Pentru mine a fost una dintre cele mai mari”, a spus Blaney. „A fost, de asemenea, grozav și pentru mine că tatăl meu a alergat acolo într-un Modified în fiecare an. A fost o victorie mișto de câștigat, fără îndoială.”

Nu a fost ușor de câștigat, totuși. The Mile a fost una dintre cele mai dificile piste pentru a face doar un tur singur, a spus Blaney.

„Doar modul în care aripile sunt pe Sprint Cars, ai fost pur și simplu bătut atât de rău”, a spus el. „A fost de fapt mai greu de condus pe liniile drepte decât în viraje. Dacă ai apărut și în primul tur de încălzire mașina ta a condus frumos și drept pe linia dreaptă, erai la jumătatea drumului spre a avea o zi bună doar mergând pe linia dreaptă, oricât de ciudat ar suna asta.”

Aceasta a transformat depășirea într-o ecuație matematică. Nu numai că a fost dificil să depășești o mașină care se potrivea cu viteza ta, dar a fost și mai dificil să depășești o mașină care era „mult” mai lentă decât tine, a spus Blaney. Trebuia să cronometreze perfect fiecare depășire, să o calculeze cu câțiva metri înainte.

„Dacă erai la 10 lungimi de mașină în spatele unei mașini de tur la intrarea într-un viraj, s-ar putea să încetinești doar pentru a o depăși și să treci de ea la standul de steag sau ceva de genul acesta”, a spus Blaney. „A fost doar o chestie de sincronizare.”

Blaney s-a dovedit a fi unul dintre cei mai buni la asta. Atât de bun încât aproape a câștigat marea cursă Super DIRT Week Modified în același weekend. El a depășit mașinile cu ușurință și a dominat cursa înainte ca o tijă de radius ruptă să-i pună capăt cursei. Faptul că nu a câștigat cursa emblematică Modified din Syracuse este unul dintre cele mai mari regrete ale carierei sale, a spus el.

ANI DE SUCCES

Nu există regrete când vine vorba de cariera sa Sprint Car. A câștigat campionatul în 1995. A terminat al doilea în puncte în 1993, 1994, 1996 și 1997. A câștigat prestigiosul Knoxville Nationals în 1997. Și are 94 de victorii în carieră în World of Outlaws – în prezent se află pe locul opt pe lista victoriilor din toate timpurile.

Nu a terminat nici cursele. Blaney mai are încă un Sprint Car cu care intenționează să participe la aproximativ 10 curse în acest an, inclusiv la Patriot Nationals din 23 mai de la The Dirt Track din Charlotte. El plănuiește, de asemenea, să o vopsească ca o schemă de întoarcere în roșu și alb pentru tatăl său și să pună un #10 înapoi pe ea.

A glumit că poate ar fi trebuit să rămână la World of Outlaws în loc să meargă la NASCAR în 1998, dar a spus că nu ar schimba acea experiență – mai ales că l-a ajutat pe fiul său Ryan să obțină o oportunitate de primă mână de a conduce pentru Roger Penske în Cup Series.

„Tatăl meu a concurat, iar eu am crescut urmărindu-l și nu aveam nicio idee dacă voi concura”, a spus Dave Blaney. „Am făcut-o și a decolat. Cred că spun că totul este doar sos pentru mine. Nu aveam niciun fel de așteptări. Am câștigat o mulțime de curse bune. Și am alergat pentru o mulțime de oameni buni. Da, sunt tipi care au câștigat mai multe curse (World of Outlaws) decât mine, dar tot cred că a fost destul de bine. Cred că prima mea victorie a fost în ’85 și ultima a fost în ’97. M-am gândit că a fost destul de OK.”

A fost nevoie doar de un apel telefonic și de 10 minute pentru a ajuta ca majoritatea acestor lucruri să devină realitate.